Rusza sprzedaż ekologicznego paliwa BIO85

środa, 01 czerwca 2011 21:00

Fot: sxc.hu- Cieszę się, że polskie koncerny paliwowe wprowadzają na rynek nowoczesne, ekologiczne paliwa pochodzenia naturalnego. Stosowanie BIO85 pozwoli ograniczyć emisję CO2 o około 25 proc. w porównaniu do paliw ropopochodnych - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na otwarciu pilotażowego dystrybutora biopaliwa przy ul. Wawelskiej w Warszawie.Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że MG przygotowało rozwiązania, które umożliwią stosowanie ulg akcyzowych dla biopaliw ciekłych z zawartością powyżej 80 proc. biokomponentów. - Jeżeli decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie będzie pozytywna, z ulgi będzie można skorzystać jeszcze w tym roku - wyjaśnił wiceszef rządu.

Jako pierwszy BIO85 do sprzedaży wprowadził PKN Orlen. Prezes koncernu Jacek Krawiec podkreślił, że Orlen stale stara się dostosować swoją ofertę zarówno do potrzeb klientów, jak i zmieniających się trendów rynkowych. - Wychodzimy naprzeciw także wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym. Biopaliwo E85 emituje mniej dwutlenku węgla do atmosfery, produkowane jest ze zboża i roślin pastewnych - powiedział.

Wyjaśnił, że pilotażowy dystrybutor BIO85 będzie do dyspozycji klientów do września 2011 r. - Liczymy, że biopaliwo zyska zainteresowanie klientów i od października będziemy mogli wprowadzić je na większej liczbie stacji Orlen - podsumował.

BIO85 to nowoczesne i przyjazne środowisku paliwo zawierające 85 proc. bioetanolu i 15 proc. benzyny bezołowiowej. Jest przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniku typu Flexifuel (FFV).

Źródło: psl.pl