Aplikacja CLAAS Fleet View

piątek, 27 listopada 2015 22:20

W czasie żniw, kombajn musi pracować tak długo jak pozwala na to pogoda, ponieważ każdy przestój powoduje dodatkowe koszty dla rolnika. Z Fleet View, nową aplikacją CLAAS istnieje obecnie możliwość takiej koordynacji całej floty maszyn żniwnych, aby kombajn mógł pracować bez przestojów.

 Aplikacja nieustannie informuje wszystkich kierowców (operatorów) w łańcuchu logistycznym o aktualnych poziomach napełnienia zbiornika ziarna i jednostkowej pozycji poszczególnych kombajnów. Informacja ta pomaga kierowcom pojazdów odbierających ziarno zdecydować, który kombajn powinien zostać rozładowany jako następny. Do tej pory kierowcy decydowali, który kombajn należy rozładować na podstawie własnego doświadczenia i intuicji lub polegali na kontakcie wzrokowym, czy też na podstawie poleceń poprzez CB-radio. W przypadku dużych pól o słabej widoczności lub niedoświadczonych pracowników zdarzało się, że ciągnik z przyczepą do transportu zboża udawał się do kombajnów, które miały jeszcze miejsce w zbiorniku ziarna. Konsekwencją tego było, że kombajny znacznie bardziej wypełnione ziarnem musiały spowolnić pracę lub były zmuszone do zatrzymania się i przestoju.

Aplikacja CLAAS Fleet View rozwiązuje ten problem poprzez graficzne wyświetlanie na standardowym tablecie lub na smartfonie, w który każdy kierowca w łańcuchu logistycznym może być wyposażony. Na wyświetlaczu widać bieżące pozycje polowe wszystkich kombajnów w czasie rzeczywistym, jak również ich odpowiednie poziomy napełnienia zbiornika ziarna. Informacja ta pozwala kierowcy natychmiast zdecydować, do którego kombajnu powinien jechać do rozładunku i jaką trasę powinien wybrać, aby to zrobić.

Fleet View tym samym zmniejsza ryzyko przestojów podczas pracy kombajnów zbożowych i prowadzi do zwiększenia wydajności i oszczędności kosztów w logistyce polowej. Zmniejsza także stres wszystkich kierowców uczestniczących w żniwach. Kolejną zaletą jest to, że Fleet View może być stosowany we wszystkich ciągnikach, samochodach ciężarowych i innych pojazdach transportowych, niezależnie od producenta.

Technologia

Ciągły przepływ informacji pomiędzy kombajnem zbożowym a pojazdami odbierającymi ziarno jest możliwy za pomocą czterech czujników w zbiorniku ziarna, kwantymetru oraz modułu transmisji w kombajnie. Poziom napełnienia kombajnu jest stale mierzony za pomocą kwantymetru i czujników w zbiorniku ziarna. Aktualne dane poziomu napełnienia są stale przekazywane przez moduł komunikacyjny do tabletu lub smartfona za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej i są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Ponieważ ilość przesyłanych danych jest bardzo mała, Fleet View działa doskonale także w regionach o słabym zasięgu sieci telefonii komórkowej. Dane pozycji geograficznych kombajnów, które są wymagane przez system, uzyskuje się poprzez moduł komunikacyjny, który jest także wykorzystywany przez system CLAAS TELEMATICS.

Moduł transmisji wymagany przez system jest również częścią podstawowego wyposażenia systemu CLAAS TELEMATICS. Kompletna aplikacja CLAAS Fleet View z osprzętem i oprogramowaniem wejdzie do produkcji seryjnej w październiku 2016 i będzie można ją stosować na tabletach i smartfonach z systemami operacyjnymi iOS lub Android. Pobranie aplikacji będzie bezpłatne, podczas gdy sprzęt wymagany przez system będzie już zainstalowany w systemie TELEMATICS w kombajnie z wyjątkiem kwantymetru. Użytkowanie aplikacji Fleet View będzie możliwe na podstawie wykupionej licencji, którą będzie można zakupić wraz z maszyną. W przyszłości cały moduł Fleet View będzie dostępny jako opcja dla wszystkich modeli kombajnów LEXION i TUCANO od roku modelowego 2016.

Źródło: claas.pl