Idea grup maszynowych odradza się na polskiej wsi

środa, 23 września 2015 12:18

Popularne na zachodzie Europy zespołowe użytkowanie maszyn rolniczych małymi krokami wchodzi również na polską wieś. Grupy maszynowe to nie tylko szansa na obniżenie kosztów mechanizacji i unowocześnienie produkcji rolnej ale wręcz konieczność by moc rozwijać gospodarstwo. Działalność takich grup w zachodnich krajach UE potwierdza tym samym fakt, że współpraca jest możliwa i jak najbardziej opłacalna.Na rynku pojawiła się aplikacja internetowa GrupyMaszynowe.pl, która pomaga założyć lokalną grupę, zaprosić do niej sąsiadów. System prowadzi rozliczenia, kalendarz rezerwacji, reklamacje i wiele innych pomocnych funkcji. Każdy z członków grupy widzi kiedy dana maszyna jest dostępna, nie trzeba dzwonić, dopytywać, prosić o maszynę. Rolnicy mają motywację, aby jak najczęściej udostępniać własna maszynę by za zarobione środki zamówić inne potrzebne maszyny.

Dzięki aplikacji w prosty sposób można zawiązać nieformalną grupą rolników, dysponujących uzupełniającym się zestawem maszyn. Wystarczy zarejestrować się, zaprosić sąsiadów, którzy dodadzą brakujące maszyny. Maszyny pozostają prywatną własnością poszczególnych rolników. Członkowie grupy świadczą sobie usługi oraz udostępniają maszyny w ramach wypożyczenia. Rozliczenie następuje według ustalonego przez grupę cennika i przebiega bezgotówkowo, czyli usługa za usługę.

Z mechanizacją gospodarstwa można w sprytny sposób poradzić. Kwota 100 tys. zł wystarczy na zbudowanie od podstaw pełnego parku maszynowego jeśli zastosujemy innowację organizacyjną. Rosnąca na świecie idea sharing economy (ekonomii współdzielenia, czyli korzystania a nie posiadania) wchodzi właśnie na polską wieś. Aplikacja internetowa GrupyMaszynowe.pl pomaga zorganizować się rolnikom w grupę zespołowego użytkowania maszyn.

Dzięki aplikacji w prosty sposób można zawiązać nieformalną grupą rolników, dysponujących uzupełniającym się zestawem maszyn. Wystarczy zarejestrować się, zaprosić sąsiadów, którzy dodadzą brakujące maszyny. Maszyny pozostają prywatną własnością poszczególnych rolników. Członkowie grupy świadczą sobie usługi oraz udostępniają maszyny w ramach wypożyczenia. Rozliczenie następuje według ustalonego przez grupę cennika i przebiega bezgotówkowo, czyli usługa za usługę.

Grupy maszynowe są niezwykle popularne na zachodzie Europy potwierdzając tym samym fakt, że współpraca jest możliwa i jak najbardziej opłacalna. Kalkulator oszczędności ze strony grupymaszynowe.pl przyjmuje średnioroczne stałe koszty utrzymania parku maszynowego na poziomie 10% jego wartości. Wchodzi w to głównie koszt alternatywny utraconych korzyści w związku z zamrożeniem kapitału w maszynie, koszt amortyzacji (utrata wartości), przechowywania (koszt budowy hal), ubezpieczenia (OC), podatku (podatek od nieruchomości). Zakup maszyn wykorzystywanych jedynie na własne potrzeby to nie inwestycja a jedynie koszty.

Jeśli przyjmiemy, że cały nasz park maszynowy wart jest ok 500 tys. zł, to rocznie kosztuje nas on 50 tys. zł a miesięcznie ponad 4 tys. zł. Jeśli więc założymy grupę maszynową, zostawimy sobie maszyny o wartości 150 tys. zł to resztę możemy sprzedać. Zyskamy wtedy 350 tys. zł np. na powiększenie gospodarstwa. Można za to kupić ok. 10 ha. Wtedy będziemy mogli zwiększyć produkcję oraz zyskamy kolejne ok. 10 tys. zł rocznie z dopłat. Można też kupić dwa mieszkania w większym mieście i mieć ok 2 tys. zł miesięcznie z ich wynajmu. Można też rozbudować dom i kupić sobie nowy samochód. Warto mieć wybór.

To jednak nie wszystko. Jeśli założymy grupę w formie spółki, będziemy działać na rynku dwa lata a usługi będą świadczone również dla rolników spoza grupy to możemy liczyć na dofinansowanie. Warto już teraz o tym pomyśleć w perspektywie szansy na pieniądze z programu “Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”. Czy chcesz mieć w swojej grupie nowy kombajn zbożowy za dwa lata? Zarejestruj się na GrupyMaszynowe.pl i daj sobie pomóc w optymalizacji kosztów mechanizacji Twojego gospodarstwa.

"Modernizacja" z nowego PROW preferuje grupy maszynowe. Rolnicy, którzy razem dokonają zakupów maszyn z zamiarem ich zespołowego użytkowania mogą wspólnie wystąpić o dofinansowanie. Oznacza to, że refundacja wyniesie nie 50% a 60% wydatków. Dodatkowo dofinansowanie przysługuje na jednego członka grupy maszynowej a więc im więcej rolników w grupie tym większe pieniądze są do zdobycia. Zakupy można tak zaplanować, że każdy z rolników zakupi innego rodzaju maszynę, natomiast za refundację grupa może zakupić wspólnie np. nowy kombajn zbożowy. W ten sposób powstanie nowoczesny i kompleksowy park maszynowy do dyspozycji każdego z członków grupy.

GrupyMaszynowe.pl
to kompleksowe narzędzie do zarządzania grupą maszynową. Rolnicy mogą zarejestrować się, utworzyć grupę maszynową w swojej wsi, zaprosić okolicznych rolników, a każdy z nich doda własne maszyny. System prowadzi kalendarz dostępności maszyn oraz pilnuje wzajemnych rozliczeń. Aplikacja na bieżąco monitoruje poziom wykorzystania maszyn, salda rozliczeń członków, dostępność maszyn, umożliwia ocenę pracy.

Zakładając grupę maszynową w swojej wsi to poszczególni rolnicy, członkowie tej grupy, współtworzą kompleksowy i nowoczesny park maszynowy. Rolnicy ustalają, kto jaką maszynę zakupi i wniesie do grupy.


Grupy maszynowe mogą mieć różne formy organizacyjne. Jedną z nich są usługowe grupy maszynowe. Rolnicy, członkowie usługowej grupy maszynowej, działają indywidualnie, każdy z członków posiada własny park maszynowy, którym świadczy odpłatne usługi rolnikom z okolicy. Grupy są zakładane z pomocą doradców z firmy AGRONET.PL Sp. z o.o. Przynależność do grupy usługowej daje możliwość odzyskania VAT od zakupu maszyn nawet, gdy gospodarstwo nie jest płatnikiem tego podatku, ubiegania się o dofinansowanie na zakup nowych maszyn z ARiMR, legalnego świadczenia usług maszynowych, wystawiania klientom faktur, braku obowiązku przechodzenia na ZUS.

Już dziś zadzwoń i zarezerwuj bezpłatny przyjazd doradcy.
AGRONET.PL Sp. z o.o.
GrupyMaszynowe.pl
tel. 660 939 512
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.grupymaszynowe.pl
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość