Innowacyjny rozładunek

środa, 25 listopada 2015 13:48

Przyczepa Drakkar istnieje obecnie w 12 wersjach, które różnią się długością skrzyni lub też jej wysokością. Przypominany, że Drakkar jest odpowiedzią firmy JOSKIN na pojazdy z systemem zsuwania. Szczególna cecha tej przyczepy polega na tym, że taśma przenośnika zamontowanego w podłodze maszyny zwija się i rozwija z tyłu pojazdu (przy pomocy opatentowanego urządzenia wspomagającego - Catena® - zależnie od modelu) i że towarzyszy temu ruch ścianki przedniej. A więc, jeśli taśma zwija się do tyłu, to ścianka przednia także przesuwa się do tyłu, co zapewnia całkowity wyładunek przyczepy. Przy czym przewożony ładunek nie jest ugniatany.

 Składana burta jest sterowana hydraulicznie i może być zamontowana z prawej lub z lewej strony.

Możliwe jest więc założenie takich burt z obu stron przyczepy, jednak nie przewiduje się tego typu montażu na rynek europejski, gdyż skrzynia przekraczałaby nieznacznie dopuszczalną szerokość, tzn. 2550 mm.

Składana burta o wymiarach 4700 mm x 800 mm znajduje się z przodu skrzyni, niezależnie od modelu. Nadstawka jest wykonana z takiego samego materiału jak reszta skrzyni, tzn. z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym i zabezpieczonego przeciw promieniom UV, co nadaje jej powierzchni minimalną przyczepność i sprawia, że ładunek (glina lub ziemia) się na niej nie osadza .

Składana burta jest sterowana za pomocą dwukierunkowego gniazda ciągnika lub bardziej komfortowo - sterownikiem. Ze względów bezpieczeństwa, składana burta po podniesieniu jest blokowana również mechanicznie, aby uniknąć strat ładunku wskutek jakiegokolwiek luzu powstałego na nierównej drodze.

Kilka faktów o przyczepie DRAKKAR:
- Oczywiście, pojazdy wyposażone w burtę składaną hydraulicznie są zawsze szczelne.
- Stałe nadstawki do zielonki 500 mm są nadal dostępne dla użytkowników, którzy poza wykorzystywaniem przyczepy do zbioru ziemniaków, chcą stosować ją w jak najszerszym zakresie. Do rozwiązania nie pasują tylko nadstawki hydrauliczne.
- Nadal istnieje również możliwość wyposażenia przyczepy w ażurową plandekę sterowaną hydraulicznie.
- Aktualnie nie ma jeszcze automatycznego i hydraulicznego systemu zakładania plandeki składanej w harmonijkę z przodu maszyny, które byłyby dostosowane do Drakkara ze składaną burtą, ale JOSKIN potwierdza, że trwają prace mające na celu przygotowanie tych dwóch opcji.

Źródło: JOSKIN