System dynamicznego ważenia w rolnictwie

wtorek, 08 grudnia 2015 20:46

Aby można było wyposażyć w to urządzenie wywrotkę, wóz asenizacyjny, przyczepę uniwersalną, przyczepę objętościową lub rozrzutnik obornika, pojazd ten powinien posiadać hydrauliczne zawieszenie dyszla i hydrauliczny układ jezdny.

 Dwa czujniki ciśnienia umieszczone na układzie jezdnym oraz jeden czujnik ciśnienia na zawieszeniu dyszla są połączone z kalkulatorem na układzie jezdnym. Te czujniki wysyłają sygnał drogą radiową lub za pomocą przewodu, co umożliwia wyświetlenie wagi na ekranie znajdującym się w kabinie ciągnika. Drugi ekran można zainstalować na teleskopowym ładowaczu lub w silosokombajnie, aby w każdej chwili możliwy był odczyt wagi ładunku. System jest dostosowany do sterownika Isobus i można nim sterować za pomocą terminalu Isobus, który zastąpi wtedy osobny ekran.Niezależny czujnik położenia czuwa nad tym, aby siłownik zawieszenia dyszla był zawsze w położeniu pośrednim.

Montaż tego systemu, przeznaczonego do wszystkich pojazdów z hydraulicznym zawieszeniem dyszla i hydraulicznym układem jezdnym, nie wymaga spawania. Godne uwagi w tym systemie jest to, że w odróżnieniu od systemu ważenia z czujnikami, nie potrzebuje on dodatkowej konstrukcji z listwami z podziałką, dzięki czemu zyskuje się do 15 cm na wysokości załadunku.

W rozrzutniku obornika można również zainstalować regulator przepływu, aby uzyskać bardziej równomierny rozrzut. Jest on zsynchronizowany z regulacją prędkości przenośnika oraz ze stopniem otwarcia zasuwy gilotynowej, zwłaszcza pod koniec rozładunku. Laserowy czujnik pozwala zmierzyć wysokość załadowanego obornika na poziomie jej uniesienia. Umożliwia to zachowanie względnie stałej ilości obornika przesuwanego do adaptera, a co za tym idzie, znaczne zwiększenie precyzji rozrzutu.

Koszt urządzenia dynamicznego ważenia wynosi jedną trzecią ceny systemu z czujnikami. Ponadto ten system w optymalny sposób dostosowuje się do zmian warunków pracy w polu, a różnica jego wskazań w stosunku do wartości rzeczywistej wynosi 2%.

Joskin